Home Artykuły Ludzie Jana Pawła II
Ludzie Jana Pawła II PDF Drukuj Email
Wpisany przez Niedziela na Dolnym Śląsku 31/2005   


Z ks. Zbigniewem Stankiem, Tomaszem Plutą oraz Piotrem Wojnowskim rozmawiał ks. Wojciech Baliński

O tworzącym się w Wałbrzychu dziele „Ludzie Jana Pawła II” z założycielami ks. Zbigniewem Stankiem, Tomaszem Plutą oraz Piotrem Wojnowskim rozmawia ks. Wojciech Baliński

Ks. Wojciech Baliński: – Jak powstała Grupa Inicjatywna „Ludzie Jana Pawła II”?

Ks. Zbigniew Stanek: – 7 kwietnia w Wałbrzychu na stadionie sportowym odprawiliśmy uroczystą Mszę św. w intencji zmarłego Papieża Jana Pawła II. Wzięło w niej udział ok. 30 tys. mieszkańców Wałbrzycha, Szczawna-Zdroju, Boguszowa-Gorc i okolic. Przy organizacji uroczystości okazało się, że wielu ludzi potrafiło ze sobą owocnie współpracować w tak krótkim czasie. Przeżyliśmy wtedy podniosłe chwile. Wówczas w wielu wypowiedziach pojawiła się szczera chęć podtrzymywania tego klimatu. Postanowiliśmy więc pobudzać lokalną społeczność poprzez inicjatywy związane z życiem i działalnością naszego Papieża. Stąd właśnie „Ludzie Jana Pawła II”.

– Kto tworzy tę grupę?

– Przede wszystkim ludzie świeccy. To oni byli inicjatorami Mszy św. i pielgrzymki pod krzyż na górze Chełmiec (ponad 800 m n. p. m). Od początku zależało nam, aby ta inicjatywa uzyskała akceptację naszego biskupa Ignacego Deca i tak się stało.

– Jak już mówiliście, wszystko zaczęło się od śmierci Jana Pawła II. Wiem, że jeden z Was był inicjatorem wyjścia po tej Mszy św. na górę Chełmiec...

Tomasz Pluta: – Kiedy dotarła do mnie ta smutna informacja z Watykanu, czułem wewnętrzną potrzebę bycia we wspólnocie. Oglądając przekazy telewizyjne zrozumiałem, że dzieje się coś wyjątkowego. Narodziło się we mnie pragnienie, aby również w Wałbrzychu pożegnać Jana Pawła II w wyjątkowy sposób. Podzieliłem się moim pomysłem wyjścia pod krzyż na górze Chełmiec (ponad 7 km drogi w jedną stronę) z przyjaciółmi. Przyjęli mój pomysł z radością i pomogli w organizacji. Uzyskaliśmy przychylność i olbrzymie wsparcie od władz miasta, szefów spółek miejskich, harcerzy, straży pożarnej i miejskiej i wielu innych. Dzięki temu ok. 10 tys. ludzi mogło bezpiecznie pielgrzymować pod krzyż, gdzie o 21.00 odśpiewano Apel Jasnogórski, a na dźwięk dzwonów kościelnych o 21.37 zapalono świece na górze i w całym mieście. Byliśmy świadkami, jak w tym momencie pielgrzymowały całe rodziny, znajomi, sąsiedzi, ludzie młodzi i starsi, zdrowi i chorzy. Byliśmy świadkami cudu.

– Teraz Wasza grupa zbiera świadectwa od uczestników wspomnianych wydarzeń?

Tomasz Pluta: – Tak. Chcemy ocalić od zapomnienia te wyjątkowe przeżycia, świadectwa ludzi składających niejednokrotnie ofiarę ze swej fizycznej niemocy, pokonujących swoje słabości i przeciwności. Pragniemy, by na zawsze pozostało w świadomości mieszkańców Wałbrzycha i okolic, że w tych dniach zdaliśmy egzamin, byliśmy razem z naszym umiłowanym Janem Pawłem II, z którego byliśmy i jesteśmy dumni. Napiszemy więc książkę i choć zatytułujemy ją Wałbrzyszanie Janowi Pawłowi II, to tak naprawdę ona będzie dla nas wszystkich, byśmy pamiętali, że można być razem.

– Jakie są inne plany grupy „Ludzie Jana Pawła II”?

Piotr Wojnowski: – Przygotowując oprawę muzyczną Mszy św. na stadionie udało się połączyć wiele grup z całego miasta i okolic i zagrać w jedności. Zainspirowało nas to do podjęcia próby zorganizowania Festiwalu Piosenki Religijnej – i już dziś informujemy, że 22 października br. w hali wałbrzyskiego OSiR-u odbędzie się I Przegląd Piosenki Religijnej. W tej inicjatywie pomaga nam Urząd Miejski w Wałbrzychu, OSiR i WOK. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy wszystkie zespoły parafialne z Wałbrzycha i okolic. To spotkanie rozpoczniemy Mszą św. o godzinie 9.00, której przewodniczyć będzie bp Ignacy Dec.

– Już kilka razy z inicjatywy Waszej grupy odbyła się „Sztafeta Apelowa”, która jest wyrazem pamięci modlitewnej o zmarłym Ojcu Świętym Janie Pawle II. Gdzie odbędzie się kolejne spotkanie?

Ks. Zbigniew Stanek: – Sztafeta Apelowa odbywa się co miesiąc w innej parafii. Najbliższa będzie miała miejsce 26 sierpnia br. w parafii pw. św. Jana Ewangelisty w Dziećmorowicach.

– Grupa „Ludzie Jana Pawła II” działa dopiero dwa miesiące, a już ma tak wiele konkretnych owoców. Czy nie boicie się, że może ten zapał zgasnąć?

Ks. Zbigniew Stanek: – Dbamy, by nasz zapał nie osłabł – poprzez modlitwę i podejmowanie działań, zaangażowanie nowych ludzi i środowisk. Zasada: „masz pomysł, więc zajmij się jego realizacją” powoduje ograniczenie gadulstwa na rzecz działania. I tego konsekwentnie się trzymamy.

– Życzę zatem dalszych wspaniałych inicjatyw i dziękuję za rozmowę.