Home Artykuły "W Wielkim Poście przygotujmy się do beatyfikacji"
"W Wielkim Poście przygotujmy się do beatyfikacji" PDF Drukuj Email
Wpisany przez PAP   

Biskupi polscy w liście pasterskim zachęcają, by okres Wielkiego Postu wykorzystać jako czas na przygotowanie się do beatyfikacji Jana Pawła II. "Dar życia i służby Jana Pawła II znacząco ubogacił życie współczesnego Kościoła i świata" - podkreślają.

List, zamieszczony na stronie Konferencji Episkopatu Polski, będzie odczytywany w najbliższą, pierwszą niedzielę Wielkiego Postu; w diecezjach - gdzie biskupi przygotowali listy do diecezjan - w kolejną.

Biskupi podkreślają, że Jan Paweł II od samego początku pontyfikatu postawił w centrum uwagi Chrystusa, odkupiciela człowieka. Bronił godności człowieka, był obrońcą życia na każdym etapie jego rozwoju. "Ojciec Święty rozumiał człowieka, jego słabości, uwikłania i zagubienie. Nikogo nie potępiał, ale też nie przemilczał trudnych problemów. Wiedział, że człowieka stać na więcej, że jest on stworzony do większych rzeczy" - czytamy w liście.
Hierarchowie piszą w nim też o "uporządkowaniu spraw rodziny - dobrym przygotowywaniu młodych do przyjęcia sakramentu małżeństwa i potrzebie świadectwa wierności i miłości małżeństw". Biskupi zaznaczają też, że "także sfera życia publicznego ma istotny wpływ na ludzkie ideały i zachowania".

Wyrażają jednocześnie zaniepokojenie "gorszącymi podziałami między ludźmi różnych partii, odwołującymi się równocześnie do wartości chrześcijańskich". "Przeżywajmy godnie beatyfikację naszego Rodaka, który słowem i przykładem uczył nas, że można się 'szlachetnie różnić'" - apelują w liście biskupi, przyznając się jednocześnie do własnych zaniedbań, że "niejednokrotnie zbyt mało jednoznacznie piętnowaliśmy zło, że nie szukaliśmy dróg porozumienia i jedności".

Zdaniem biskupów "dobre przeżywanie dni Wielkiego Postu, świętego Triduum Paschalnego i Oktawy Wielkanocy będzie dla Kościoła w Polsce jednocześnie czasem przygotowania do beatyfikacji". Wskazują też, na czym powinno polegać wielkopostne i wielkanocne odnowienie komunii z Bogiem. Zachęcają, "aby się przyjrzeć naszym sumieniom", zadać sobie pytanie, czy w centrum naszego życia jest rzeczywiście Bóg.

Biskupi przekonują, że "beatifikacjia Jana Pawła II otwiera przed nami nowe perspektywy na przyszłość". Zachęcają też do głębszego i bardziej twórczego zgłębiania jego dziedzictwa. "Drogowskazy, jakie pozostawił nam Ojciec Święty, niech nam pomagają w stawianiu czoła nowym wyzwaniom i niech inspirują nasze życie osobiste oraz społeczne" - apelują biskupi.

Biskupi wyjaśniają, że przez beatyfikację Kościół potwierdza, że Jan Paweł II cieszy się już chwałą nieba i stoi przed obliczem Boga. "Świętość człowieka polega na udziale w życiu i świętości samego Boga. Przejawia się ona już tu na ziemi, a po śmierci otrzymuje pieczęć wieczności" - piszą biskupi, podkreślając, że mamy w osobie Jana Pawła II "bliskiego orędownika ludzkich spraw".