Home Artykuły Wałbrzych pamięta!
Wałbrzych pamięta! PDF Drukuj Email
Wpisany przez TYGODNIK NIEDZIELA   

Wałbrzych pamięta!

7 kwietnia 2005 r., w przeddzień pogrzebu Jana Pawła II, blisko 30 tysięcy wałbrzyszan modliło się za umiłowanego Ojca Świętego podczas Mszy św. na miejscowym stadionie, a 10 tysięcy wzięło udział w pielgrzymce do krzyża milenijnego na górze Chełmiec, pokonując w obie strony ponad 15 km. Czy te wydarzenia zaowocowały? Czy wałbrzyszanie chcą nadal słuchać Jana Pawła II?

Przez lata Czerwone Zagłębie

Wałbrzych to miasto niebanalne z wielu powodów. Kiedyś próbowano stworzyć tu „czerwone zagłębie”. Realizowano w sposób wzorcowy doktryny polityczne wrogie Kościołowi i narodowi polskiemu. Ile złego wśród kolejnych pokoleń wałbrzyszan ta idea wyrządziła, wiedzą najlepiej ci, którzy zostali skrzywdzeni i kapłani, których ofiarna służba pomogła przetrwać te trudne czasy. Dzięki ich postawie, niezłomnej i okupionej wieloma ofiarami powstawały kolejne świątynie, a z ambon płynęły słowa otuchy i prawdy. Często mówiło się o tym mieście, że to teren misyjny. Wiele w tym prawdy. Od kilku zaledwie lat w tym mieście władza samorządowa jest przyjazna Kościołowi, co wyraża się wspólnymi inicjatywami służącymi integracji mieszkańców. To ważne, że po tak długim okresie, kiedy próbowano ośmieszać lub wręcz złamać religijność w tym mieście, istnieje dobry klimat wokół inicjatyw religijnych.
Ogromne znaczenie dla Wałbrzycha ma fakt ustanowienia diecezji świdnickiej. Bliskość biskupa i seminarium duchownego wnosi w to miasto nowy powiew, nadzieję i siłę.

Grupa Ludzi Jana Pawła II

Kiedy więc organizatorzy ubiegłorocznych wydarzeń na stadionie otrzymali błogosławieństwo od bp. Ignacego Deca, z wiarą przystąpili do realizacji pomysłów. Zdarzył się cud, 7 kwietnia 2005 r. wałbrzyszanie zdali egzamin, przybyli tłumnie i uczestniczyli we Mszy św. (bardzo dużo rozdzielono Komunii św.). Wielu przeżyło po raz pierwszy od wielu lat Eucharystię. Wieczorny apel pokazał, jakie pokłady miłości drzemią w ludziach. Podczas tamtych chwil narodziła się inicjatywa, którą nazwano Grupa Inicjatywna „Ludzi Jana Pawła II”. Świeccy i duchowni postanowili podtrzymywać ten żar, który świadectwem życia rozniecił umiłowany Jan Paweł II.

Co zrobiliśmy?

Już miesiąc później odbył się apel modlitewny w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu. Kolejne apele odbywają się co miesiąc w innej parafii, tworząc Sztafetę Apelową poświęconą Janowi Pawłowi II. Latem organizowano plenerowe wyjścia w teren, wędrując po wałbrzyskich górach całymi rodzinami, modlono się w trakcie polowych Mszy św. Padł również pomysł napisania książki dla Jana Pawła II złożonej ze świadectw wałbrzyszan, i tym razem mieszkańcy nie zawiedli, książka już jest w druku! W październiku 2005 r. w wałbrzyskiej hali sportowej odbył się I Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej „Pozytywne Granie”. Ponad 20 zespołów z miasta i okolic, w sumie ponad 400 wykonawców, najpierw modliło się podczas Mszy św. odprawianej w tym niecodziennym miejscu przez wałbrzyskich duszpasterzy pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, po czym cały dzień śpiewało i muzykowało na chwałę Pana. Nagrano płytę z przeglądu i niedługo będzie ona dostępna. Wiosną wybrane zespoły będą koncertowały na wałbrzyskim Rynku. W każdy ostatni piątek miesiąca, nieprzerwanie od wielu miesięcy, na wałbrzyskim Podgórzu u Pallotynów jest odprawiana Msza św. o godz. 18.00, a po niej odbywają się otwarte spotkania formacyjne dla tych, którzy chcą bliżej poznawać naukę Jana Pawła II.

Kalendarium Dni Papieskich

Grupa muzyczna, pod nazwą „Ludzie Jana Pawła II” gromadzi z całego miasta i okolic zespoły parafialne, tworząc ok. 80-osobowy chór. Od kilku tygodni ćwiczą przed planowaną Mszą św. na stadionie w dniu 7 kwietnia 2006 r. W wałbrzyskim ratuszu spotyka się Komitet Organizacyjny pod przewodnictwem prezydenta miasta, który ustala harmonogram działań i zadań z planowanymi wydarzeniami związanymi z rocznicą śmierci Jana Pawła II. 2 kwietnia w kościele pw. Świętych Aniołów Stróżów po wieczornej Mszy św. odbędzie się koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II w wykonaniu uczniów Wałbrzyskiej Szkoły Muzycznej, a o godz. 21.00 modlitwa Apelu aż do godz. 21.37. W piątek 7 kwietnia o godz. 17.00 rozpocznie się na wałbrzyskim stadionie Msza św. poprzedzona (od godz. 16.00) programem muzyczno modlitewnym, a po zakończonej Eucharystii, jak pozwolą na to warunki atmosferyczne, wyruszy pielgrzymka do krzyża milenijnego gdzie o 21.00 odbędzie się Apel, a o godz. 21.37 modlitewne czuwanie i zapalenie świec. W całym mieście i okolicach zabrzmią dzwony kościelne oraz syreny alarmowe. Jeżeli warunki nie pozwolą na wyjście do krzyża, czuwanie i modlitwa odbędzie się na stadionie.

Golgota Świętokrzyska

Wydarzeniem wyjątkowym i znaczącym będzie planowane oratorium Golgota Świętokrzyska. Lament u wrót Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu – Janowi Pawłowi II – z miłością... 8 kwietnia w kościele Świętych Aniołów Stróżów o godz. 19.00.
Dzieło stworzone przez Zbigniewa Książka, autora tekstów i Piotra Rubika kompozytora urzeka pięknem i głębią. 150 wykonawców, chór, orkiestra, soliści i narratorzy tworzą dzieło wyjątkowe i niepowtarzalne. Słuchacze od samego początku dają się porwać pięknej muzyce i głębokim tekstom opartym między innymi na Tryptyku rzymskim Jana Pawła II. Koncerty oratorium odbywają się w całej Polsce i cieszą się ogromnym zainteresowaniem, przeważnie zaplanowane 1,5 godziny dzięki bisom przedłuża się do 2, a nawet 2,5 godzin koncertu. To szczególne wydarzenie jest jakby kulminacją Wałbrzyskiego Tygodnia Papieskiego i jednocześnie wprowadzeniem w tajemnicę Niedzieli Męki Pańskiej oraz Wielkiego Tygodnia.

Dziękujmy za wspaniałe owoce

31 lipca po raz pierwszy w historii tego miasta swój początek będzie miała Świdnicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymi wyruszą w I etapie z kościoła Świętych Aniołów Stróżów i ulicami miasta dotrą do Świebodzic, a stamtąd do Świdnicy, gdzie następnego dnia ruszą w dalszą drogę. To są owoce, które widać lub będzie widać, a ile jest tych osobistych, bezimiennych a tak ważnych? Wałbrzych to miejsce dobre jak każde inne na uświęcanie swojego życia, na zbliżanie się do Pana Boga, wystarczy tylko uważnie przyglądać się tym wyspom dobra i miłości, których jest coraz więcej w oceanie problemów, trosk i niepokojów. Chciejmy docierać na te wyspy i odkrywajmy wciąż nowe.