Home Nasza Książka Wałbrzyszanie Janowi Pawłowi II
Wałbrzyszanie Janowi Pawłowi II PDF Drukuj Email

Tomasz Pluta

Pod takim tytułem we środę 12 kwietnia w wałbrzyskim ratuszu zaprezentowano książkę, którą mieszkańcy Wałbrzycha i okolic napisali w formie nadesłanych świadectw i relacji umiłowanemu Janowi Pawłowi II. Jako wyjątkowe i unikalne w skali całego kraju określił to wydarzenie ordynariusz diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec. Na zaproszenie prezydenta miasta przybyli wszyscy Ci, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do powstania wydawnictwa, jak również pomogli w organizacji Mszy św. na stadionie sportowym 7 kwietnia br. w intencji Jana Pawła II.

Nie zabrakło więc burmistrza Szczawna Zdroju Tadeusza Wlaźlaka, który wspólnie z Urzędem Miejskim w Wałbrzychu sfinansował druk książki oraz redaktorki książki Ewy Pobiedzińskiej. Obecna również była Elżbieta Wyrwisz-Kwiatkowska, która zbierała nadsyłane i przynoszone teksty do pracowni regionalnej w wałbrzyskiej bibliotece Pod Atlantami. Na sali obecni byli również pomysłodawcy książki z Grupy Inicjatywnej Ludzi Jana Pawła II. Pomysł narodził się podczas pielgrzymki pod Krzyż Milenijny na górze Chełmiec 7 kwietnia 2005 r., bezpośrednio po odprawionej na stadionie sportowym Mszy św. w intencji zmarłego 2 kwietnia papieża Jana Pawła II. W pielgrzymce udział wzięło ok. 10 tys. osób.
Już jesienią ubiegłego roku plakaty rozwieszone w całym mieście informowały o zbieraniu relacji i świadectw od uczestników uroczystości i nie tylko. Jak się okazało, nadesłano wiele relacji często osobistych spotkań z Janem Pawłem II. W efekcie powstała książka, która w swej treści zawiera wiele wspomnień z czasów sięgających nawet początku pontyfikatu. Napisały dzieci, młodzież, starsi, sportowcy i artyści. Powstało dzieło wyjątkowe i unikalne. Prezydent miasta podziękował pomysłodawcom i wykonawcom, do tych słów dołączył się również Ksiądz Biskup. Słowo wstępne jest napisane właśnie przez Księdza Biskupa, książka ze względu na stosunkowo niski nakład 1000 egzemplarzy będzie przede wszystkim udostępniona bibliotekom i parafiom. Obecni na spotkaniu współorganizatorzy Mszy św. oraz dziennikarze również otrzymali po jednym egzemplarzu. Ksiądz Biskup po udzielonym błogosławieństwie był oblegany przez uczestników spotkania, którzy koniecznie chcieli otrzymać wpis do książki.